Hlavním předmětem zájmu je analýza jednotlivých konstrukčních subsystémů (nosná konstrukce, kompletační konstrukce) především ve 20. století a v současnosti, ovšem se zdůrazněním kořenů těchto technik v historickém kontextu. Výuka postihuje moderní vývoj v oboru navrhování stavebních konstrukcí a budov s ohledem na konstrukční principy, stavební fyziku, organizaci výstavby a také na energetickou náročnost budov. Opírá se o dlouhodobé praktické zkušenosti pedagogického týmu s navrhováním a realizací staveb i zpracováním výzkumných úkolů v různých oblastech.
Na přednášky navazují praktická cvičení, během nichž se studenti seznámí s probíranými konstrukcemi na individuálně zadaných úlohách. V magisterském stupni jsou cvičení zpravidla nahrazena zpracováním seminárních prací na zadané téma.
Pracovníci ústavu se angažují v některých profesních organizacích (ČSI, ČKAIT, sdružení energetických specialistů apod.) a v praxi se věnují řešení projekčních úloh či expertní činnosti. Významné v tomto směru jsou aktivity doc. Kutnara a Ing. Novotného v oblasti hydroizolací, prof. Pavlíka a Ing. Marka týkající se BIM (metodika organizace projektových prací) a doc. Daňkovského v oblasti navrhování a testování energeticky úsporných staveb (nZEB).


