Kreslířská praxe - výtvarná tvorba v plenéru je koncipována jako týdenní pobyt v přírodě (nebo jiném exteriéru), kde studenti mohou zažít vlastní zkušenost tvůrčí akce „pod širým nebem.“ Náplní práce je kresba a malba volné nebo městské krajiny podle skutečnosti, ztvárnění jejího širšího perspektivního rámce a prostoru, stejně jako zachycení subjektivní nálady autorskou expresí.
Studenti si vyzkouší široké spektrum výtvarných technik a naučí se skicovat figuru v exteriéru. Hlavním tématem a inspirací jim je krajina ve všech podobách: realisticky zachycená i abstrahovaná, motivy volné přírody nebo se zapojením architektury a dalších souvislostí. Kresbou, malbou i kombinovanými technikami ztvárňují velké hmoty krajiny v perspektivě, studují prostorové plány, změny světla i organické detaily (studie stromů, rostlin, struktury). Učí se pracovat v cyklech a zapojují do svých kompozic také atmosféru, subjektivní emoce, reflexi přírodních procesů.
Druhý okruh se věnuje tématu Land Artu v teorii i praxi: od jemných výtvarných zásahů do krajinné situace nebo práci s neobvyklým materiálem až po Environmental-art, aktualizaci vztahu člověka k přírodě a krajině, a to včetně dokumentace a obhajoby projektu (portfolio).
Projekty mohou mít nejrůznější podobu: od reflexe vlastních prožitků, pocitů, zkušeností v krajině po mapování určitého místního specifika, historie regionu, komunity, širších vazeb a souvislostí mezi krajinou a člověkem. Projekt může mít čistě výtvarný, umělecký nebo experimentální charakter, ale může pracovat i s prvky eko-designu nebo souvislostmi s architekturou.
Součástí výuky je přednáška s promítáním na téma světový a český Land Art, jeho vliv na design i volné umění od prvních tendencí v polovině minulého století až po dnešek.