S ohledem na aktuální nařízení vlády v nouzovém stavu je veškerá KONTAKTNÍ výuka na FA ČVUT přerušena až do 1. 11. 2020.

Zprávy

Naši architekti podali návrh na prohlášení sedmi staveb osmdesátých let za nemovitou kulturní památku

Kulturní dům s lázeňskou kolonádou v Teplicích od Karla Hubáčka, Michaela Brixe a Martina Rajniše z let 1977 – 1986 nebo Domov pro seniory Bohnice od Jana Línka a Vlado Miluniće z let 1972 – 1981 byly mezi sedmi stavbami osmdesátých let, které by podle týmu architektů v čele s Petrem Vorlíkem z Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT zasloužily mnohem více pozornosti. Proto podali koncem dubna Ministerstvu kultury ČR návrh, aby je prohlásili nemovitou kulturní památkou.
Provozně-technická budova DP Metro v Praze – Novém Městě, č. p. 360 (Aleš Moravec, František Novotný, 1981 – 1989) | © Petr Vorlík

Mezi dalšími objekty byl také městský bazén v Tachově (Eduard Schleger, Lukáš Liesler, 1980–1992), Provozně technická budova DP Metro v Praze-Novém Městě (Aleš Moravec, František Novotný, 1981–1989), Divadlo pracujících Most (Ivo Klimeš, 1979–1985), Kulturní dům v Uherském Brodě (František Jelínek, Jiří Zniszczol, 1978–1985) nebo pošta Stodůlky, Praha, čp. 1516 (Tomáš Brix, Martin Kotík, Václav Králíček, 1979)

Výběr staveb vychází z dlouholeté práce kolektivu odborníků se zaměřením na moderní a poválečnou architekturu, jenž akceleroval v rámci výzkumného záměru Architektura osmdesátých let v České republice (Ministerstvo kultury České republiky v programu NAKI II – DG18P02OVV013). "V žádném případě se však nejedná o závěrečný, kompletní soubor potenciálních kulturních památek ze sedmdesátých a osmdesátých let. Tato podceňovaná, avšak pozoruhodná éra „probublávání“ nových myšlenek teprve čeká na své uznání," řekl Petr Vorlík z Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT.

Seznam staveb, jež si zaslouží zvláštní režim péče a pozornost odborné veřejnosti, se v budoucnu jistě mnohonásobně rozšíří. V tomto případě se jedná o výběr, jenž vznikl jako vyhodnocení obsahu právě vydané knihy (A)typ / architektura osmdesátých let, první publikace výzkumného záměru. Při výběru jsme zohlednili zejména komplexní architektonické kvality původních návrhů, důslednost realizace, význam pro dějiny české moderní architektury i pro identitu místa, a v neposlední řadě výtečný autentický stav těchto budov.

Zájemci o architekturu osmdesátých let se dozví více také na facebookovém profilu semináře z poválečné architektury.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.