Zprávy

Naši architekti podali návrh na prohlášení sedmi staveb osmdesátých let za nemovitou kulturní památku

Kulturní dům s lázeňskou kolonádou v Teplicích od Karla Hubáčka, Michaela Brixe a Martina Rajniše z let 1977 – 1986 nebo Domov pro seniory Bohnice od Jana Línka a Vlado Miluniće z let 1972 – 1981 byly mezi sedmi stavbami osmdesátých let, které by podle týmu architektů v čele s Petrem Vorlíkem z Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT zasloužily mnohem více pozornosti. Proto podali koncem dubna Ministerstvu kultury ČR návrh, aby je prohlásili nemovitou kulturní památkou.
Provozně-technická budova DP Metro v Praze – Novém Městě, č. p. 360 (Aleš Moravec, František Novotný, 1981 – 1989) | © Petr Vorlík

Mezi dalšími objekty byl také městský bazén v Tachově (Eduard Schleger, Lukáš Liesler, 1980–1992), Provozně technická budova DP Metro v Praze-Novém Městě (Aleš Moravec, František Novotný, 1981–1989), Divadlo pracujících Most (Ivo Klimeš, 1979–1985), Kulturní dům v Uherském Brodě (František Jelínek, Jiří Zniszczol, 1978–1985) nebo pošta Stodůlky, Praha, čp. 1516 (Tomáš Brix, Martin Kotík, Václav Králíček, 1979)

Výběr staveb vychází z dlouholeté práce kolektivu odborníků se zaměřením na moderní a poválečnou architekturu, jenž akceleroval v rámci výzkumného záměru Architektura osmdesátých let v České republice (Ministerstvo kultury České republiky v programu NAKI II – DG18P02OVV013). "V žádném případě se však nejedná o závěrečný, kompletní soubor potenciálních kulturních památek ze sedmdesátých a osmdesátých let. Tato podceňovaná, avšak pozoruhodná éra „probublávání“ nových myšlenek teprve čeká na své uznání," řekl Petr Vorlík z Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT.

Seznam staveb, jež si zaslouží zvláštní režim péče a pozornost odborné veřejnosti, se v budoucnu jistě mnohonásobně rozšíří. V tomto případě se jedná o výběr, jenž vznikl jako vyhodnocení obsahu právě vydané knihy (A)typ / architektura osmdesátých let, první publikace výzkumného záměru. Při výběru jsme zohlednili zejména komplexní architektonické kvality původních návrhů, důslednost realizace, význam pro dějiny české moderní architektury i pro identitu místa, a v neposlední řadě výtečný autentický stav těchto budov.

Zájemci o architekturu osmdesátých let se dozví více také na facebookovém profilu semináře z poválečné architektury.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.