Zprávy

Soutěž Kaplicky Internship umožní vítězi stáž v londýnském ateliéru David Chipperfield Architects

Jedinečnou příležitost pro studenty a absolventy architektonických oborů českých vysokých škol nabízí šestý ročník soutěže Kaplicky Internship. Vítěz absolvuje tříměsíční placenou stáž v londýnském ateliéru David Chipperfield Architects. Soutěž připomínající odkaz proslulého architekta Jana Kaplického organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

Již pět talentovaných mladých architektů, vítězů předchozích ročníků soutěže Kaplicky Internship, absolvovalo stáže v prestižních londýnských studiích. Pracovali v ateliérech Evy Jiřičné, Zahy Hadid, Allies and Morrison, Adjaye Associates a loňský vítěz, náš absolvent Ondřej Pokoj, ve studiu Heatherwick.

Do soutěže Kaplicky Internship se mohou přihlásit studenti během posledního ročníku bakalářského studia, v průběhu navazujícího magisterského studia či během prvního roku po absolvování studia. Téma soutěžních prací je volné, studenti mohou přihlásit své bakalářské či diplomové práce s písemnou prací na téma „Jan Kaplický a architektura“ a odevzdat je do 6. července 2020 (původní termín 30. 6. byl kvůli prodloužen). Výběr účastníka stáže probíhá formou neanonymní dvoukolové soutěže. Podrobnosti o kritériích a průběhu soutěže naleznete na stránkách Bakala Foundation.

Vítěz 6. ročníku soutěže Kaplicky Internship stráví tři měsíce v londýnském ateliéru dalšího významného britského architekta, zakladatele proslulé galerie 9H, Davida Chipperfielda. Vlastní studio založil v roce 1985 a dnes má vedle Londýna kanceláře v Berlíně, Milánu a Šanghaji.

Loňský vítěz Ondřej Pokoj zaujal porotu svým projektem přestupního uzlu pro pražské letiště s názvem Transferium. Začátkem letošního roku absolvoval tříměsíční stáž v londýnském studiu Thomase Heatherwicka a nyní je stálým členem jeho téměř dvousetčlenného týmu. „Rok po obhájení své diplomové práce jsem se ocitl v Londýně ve světovém ateliéru Thomase Heatherwicka, na jehož realizace jsme na škole zírali s otevřenou pusou. Uvedení do studia bylo ode všech velice vřelé. Hned druhý den ke mně přišel sám Thomas, aby mě přivítal s tím, že si již prohlédl mé portfolio. Nebylo lepšího vstupu do studia než tím, že jsem vyhrál soutěž – dovednost v architektonickém světě toliko ceněná. Účast v soutěži Kaplicky Internship zůstane navždy milníkem mého života,“ říká bývalý student Ateliéru FLOW Ondřej Pokoj. 

O jeho projektu přestupního uzlu jsme psali zde a jeho Transferium Praha zdobí titulní stranu Pražské techniky 1/2020, kde je o něm i článek.

Studio David Chipperfield Architects realizuje kulturní, veřejné, komerční i rezidenční projekty po celém světě, mnohé z nich nalezneme v Německu, Itálii, Španělsku či v Japonsku. Studio získalo řadu mezinárodních ocenění, mimo jiné prestižní Stirlingovu cenu v roce 2007 za projekt Muzea moderní literatury v německém Marbachu, rodišti dramatika Friedricha Schillera. Za projekt obnovy Nového muzea v Berlíně, které bylo vážně poškozeno během druhé světové války, získalo studio v roce 2011 evropskou Cenu Miese van der Rohe a Deutscher Architekturpreis.

Obchodní dům Tyrol v Innsbrucku navržený studiem David Chipperfield Architects | © Studio David Chipperfield Architects

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.