Začalo EXPO 2020. Český národní pavilon navrhli naši absolventi Jan Tůma a Jindřich Ráftl
22/10/2021

Český pavilon odkazuje k tradici historie naší země, k velikánům kultury a techniky a prezentuje na ní technologie budoucnosti. Česko s podtitulem Czech Spring chce ukázat lepší, udržitelnou budoucnost. Zavlažit vyprahlé, překvapit neočekávaným, ukázat možnosti nemožného, a to vše v jedinečném designu. Český pavilon se nachází v zóně "Sustainability" a stejně jako na EXPO 2015 v Miláně je první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště. Miliony návštěvníků tak poznají několik výjimečných českých patentů, stovky firem a desítky našich univerzit. A mezi nimi má svou „stopu“ také České vysoké učení technické v Praze.
Příprava soutěžního návrhu na český pavilon v Dubaji proběhla přímo na Fakulty architektury ČVUT. V ateliéru byl postaven rozměrný model, u kterého se diskutovalo o technologickém a konstrukčním řešení. Vzniklo tak zcela osobité architektonické dílo, které svým výrazem překračuje základní funkční řešení a přináší další rovinu výpovědi rozvíjející inspiraci poskytovanou právě vědeckým výzkumem.
Výběrovou komisi vítězný návrh oslovil pojetím organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru. V komisi byli zastoupeni architekti či teoretikové architektury Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang a David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar.
Navrhovali už Laboratoř ticha na EXPO 2015 v Miláně
Klíč k úspěchu realizovaného projektu českého pavilonu na EXPO 2021 v Dubaji lze spatřovat již v účasti doktorandů FA na předcházejícím EXPO 2015 v Miláně, kde získali neocenitelné zkušenosti a praxi díky vítězství ve studentské soutěži a mohli tak představit svou expozici "Laboratoř ticha".
Pro další světovou výstavu EXPO v Dubaji 2020 tak získala kancelář generálního komisaře přesvědčivé argumenty pro přípravu českého pavilonu ve spolupráci s vědou a výzkumem na ČVUT. Za ústřední motiv byla vybrána patentovaná technologie na výrobu vody ze vzduchu s použitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur S.A.W.E.R (Solar Air Water Earth Resource), kterou vyvinuli vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) a Akademie věd ČR, která zároveň tvořila zadání pro soutěž na architektonické ztvárnění českého pavilonu. Architektonické řešení objektu pavilonu obepíná organická plastika prutové konstrukce vyjadřující kapilární systém, kterým proudí životodárná voda a stává se páteřním prvkem celé expozice.
Oba autoři architektonické podoby českého pavilonu se již v minulosti zúčastnili pražského festivalu světla ,,Signál“, kde prezentovali principy svých doktorských prací právě z oblasti označované jako vizualizace dat. Jedná se o cestu hledání umělecké inspirace, kterou přináší současný bouřlivý vědecký výzkum ve všech oborech.
Podívejte se na webové stráky prezentace ČVUT na EXPO 2021







