Zprávy

Výstava 1:1 lab 2011 → 2021

Navrhni a postav jedna ku jedné. Výstava prezentuje výběr design-build projektů, které vznikly za posledních 10 let na Ústavu navrhování II Fakulty architektury ČVUT v Praze. K vidění je ve střední dvoraně Fakulty architektury ČVUT do 12. listopadu 2021.

Design-build projekty propojují teoretickou výuku s vlastní hmatatelnou zkušeností a umožňují studentům dopracovat své nápady až k realizaci. Mezi návrhy, které nezůstaly jen „na papíře“, jsou např. lávky a útulny do Krkonošského národního parku, prototyp energeticky soběstačného domu AIR House nebo Rolling House, „dům na kolečkách“, podle skic Johna Hejduka instalovaný na nádvoří fakulty.

Vedoucí Ústavu navrhování II Dalibor Hlaváček vidí smysl design-build projektů mimo jiné i v tom, že budoucí architekti přestanou vnímat navrhování jako akt jednotlivce: „Učí se pracovat a rozhodovat v rámci týmu, komunikovat a spolupracovat mezi sebou i s ostatními profesemi".

Součástí výstavy je projekce krátkých filmů Útulny pro KRNAP a Stožár s výhledem a k dispozici jsou publikace související s realizovanými projekty a teoretickým výzkumem tématu design-build projektů.

U příležitosti výročí a výstavy byly spuštěny webové stránky platformy 1:1 lab, pod jejíž hlavičkou bude ústav své design-build aktivity realizovat a prezentovat.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.