Zprávy

Krkonošská cena za architekturu pro realizace našich studujících a pedagogů

Krkonošská cena za architekturu, nová regionální soutěžní přehlídka, ocenila lávky a útulny pro KRNAP. Hlavní cenu získal Aparthotel Svatý Vavřinec od OVA, ateliéru našeho pedagoga Štěpána Valoucha.
Aparthotel Svatý Vavřinec, 2018, foto boysplaynice

Krkonošská cena je v českém kontextu unikátní novinkou a doplňuje zavedené celonárodní soutěžní přehlídky. Klade si za cíl podnítit zájem veřejnosti o kvalitní a udržitelnou architekturu a zásahy v krajině. Chce iniciovat diskuzi a identifikovat kulturní hodnoty na území regionu. Do prvního ročníku bylo přihlášeno 18 velkých a 2 soubory menších realizací, o vítězích rozhodovala devítičlenná porota tuzemských architektů a architektek. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo 3. listopadu.

“Ocenění kvalitních realizací v našem regionu je důležité. Prezentují nejen práci architektů a krajinářů, ale především zodpovědné investory a zadavatele, privátní i veřejné,” uvádějí organizátoři soutěže.

Síť lávek a útulen v Krkonoších je výsledkem spolupráce Ústavu navrhování II FA ČVUT a Správy Krkonošského národního parku. Studenti a studentky se museli potýkat s řadou výzev – extrémními klimatickými podmínkami, požadavky na snadnou manipulaci, velikost i cenu. Celkem vzniklo na území národního parku pět lávek a šest nouzových přístřešků, kde si mohou turisté odpočinout nebo se schovat před nepříznivým počasím.

U vítězného Aparthotelu Svatý Vavřinec porota ocenila profesionální postup soukromého investora při výběru řešení formou soutěže, vlastní návrh a realizaci. “Vznikl soubor, který výrazně předefinoval předchozí urbanistický kontext centra Pece pod Sněžkou. Je architektonicky vysoce kvalitní a funkčně podporuje život v obci,” uvedl předseda poroty Tomáš veselý.

Krkonošskou cenu pořádá České centrum pro architekturu a Místní akční skupina Krkonoše. Významnou součástí celého projektu je putovní výstava nominovaných děl po obcích v hodnoceném území.

Informace o útulnách a lávkách najdete na webu platformy 1:1 lab, pod kterou prezentujeme design-build projekty, které vznikly za posledních 11 let na Ústavu navrhování II.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.