S ohledem na nové vládní opatření bude veškerá KONTAKTNÍ výuka na FA ČVUT, včetně ateliérů, dílen atp., od 12. do 25. 10. 2020 přerušena.

Modelářské dílny

Bez výroby modelů se studium na FA ČVUT neobejde. Vyrábějí je architekti, krajináři a hlavně designéři. Proto je modelářských dílen na fakultě hned několik a nářadí a služby stále rozšiřujeme. Novinkou je vakuový lis, který studenti designu vyzkoušeli během letního semestru, když měli navrhnout předmět pomocí technologie tvarování plastu.

Modelářské dílny jsou otevřeny všem studentům architektury a designu. S realizací studentských projektů rádi pomohou a poradí Jan Herzog, Vratislav Polívka a Josef Majrych, kteří s vámi proberou zvolený postup a technologie, případně doporučí výběr vhodného materiálu na modely.

Všechny dílny najdete v 1. PP, tedy v suterénu: velkou dílnu v místnosti S113 (přístup po točitém schodišti ze střední dvorany), dále pak malou dílnu, sádrovnu a modelárnu, kterou využívají především studenti designu (přístup po přímém schodišti z pravé dvorany).

Vybavení velké dílny

• klasické dílenské nářadí
  • elektrické řezačky na polystyren
  • elektrické přímočaré pily na dřevo a plast
  • stolní vrtačka
  • velká pásová pila
  • modelářské brusky
  • zámečnický soustruh
  • CNC fréza pro řezání HPS a MDF desek (provoz CNC frézy není zpoplatněný)
  • laser cutter pro řezání kartonů a dřevitých lepenek (cena za 1 minutu řezu je 4,80 Kč)

V dílně je také možné tisknout modely v 3D práškové tiskárně (cena za 1 cm3 je 9 Kč). Pro práci na laser cutteru a 3D práškové tiskárně je nutná rezervace, která je platná teprve po kontrole přiložených dat.

Vybavení malé dílny

• 10 svěráků
  • pásová pila
  • velká kotoučová bruska
  • stolní fréza
  • ruční nářadí

V sádrovně jsou mramorové stoly s otvory pro zhotovení rotačních sádrových modelů, mlýnkem na hlínu a sádrařským kruhem. Modelovna je vybavena sochařskými stojany. Studenti designu zde tvoří modely a prototypy z různých druhů materiálů a během studia se seznamují s jejich zpracováním a technologickými postupy. Pouze realizace z kovu je omezena, protože ve škole se nesmí svářet a jiskrově obrábět (dělit) materiál.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. Jana Tóthová