Český parlament budoucnosti
LS 2023
„We shape our buildings, thereafter they shape us“
(Winston Churchill, 1943)
TÉMA:
Hlavním tématem našeho ateliéru pro letní semestr 2023 bude návrh významné veřejné budovy našeho státu. Chceme se podívat na základní principy fungování asi nejdůležitější instituce demokratické společnosti – parlamentu.
Jak má fungovat a vypadat parlament v 21. století?
Cílem bude zamýšlet se nad požadavky na tuto instituci, nad tím, jak má fungovat, jak se má prezentovat občanům, co má v dnešní době a v budoucnosti symbolizovat a jak k těmto cílům může pomoci architektura.
Dnes obě komory Parlamentu České republiky zabírají podstatnou část historických malostranských paláců a vytváří obtížně přehledný labyrint propojených budov nejrůznějších účelů, velikostí a hodnoty. Lze říct, že žádná z budov, kde parlament dnes sídlí, nebyla pro tento účel zamýšlena. Současně se zdá, že parlamentu nejen obrazně, ale i fyzicky, v dnešní době chybí propojení s občany.
Budova Federálního shromáždění, realizovaná za účelem alespoň částečného vyřešení této problematiky na konci 60. let 20. století již svému účelu neslouží a pravděpodobně v budoucnu už nikdy nebude.
Nová budova, kterou budeme společně navrhovat, by měla spojit na jednom místě jak Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, tak Senát. A spolu s nimi všechny přidružené administrativní provozy. K tomu budeme hledat další náplň, která by lépe přizpůsobila fungování této instituce dnešní době a přiblížila ji našim představám o tom, jak má parlament fungovat, jaký má mít vztah k „obyčejným“ lidem, jakou roli má hrát ve městě a ve státě.
Budeme si klást otázky, jak moc má být dominantní? Nebo naopak neviditelná? Transparentní? A je to spíš úřad nebo symbol?
MÍSTO
Z množství alternativ pro umístění parlamentu se jako logické, a to i díky řadě architektonických soutěží, zdá umístění této instituce v centru Prahy. Mnoho projektů zejména z první poloviny 20. století umisťovalo budovy parlamentu do oblasti Letenské pláně. Je toto místo opravdu tím správným? I na to bychom rádi našli odpověď.
Jsme otevřeni a těšíme se na rebelské přístupy, polemiku, kritické myšlení, hledání vlastních cest, popření zadání a alternativní umístění (pod zemí, na mostě, na stadionu, ve virtuálním prostoru apod.).
PROCES
Architektonické navrhování je z povahy multidisciplinární obor. Během semestru se budeme potkávat s odborníkem na statiku konstrukcí, se specialisty na ekologický koncept budov, s památkáři, i se zástupci městského plánování. Pozornost budeme věnovat modelům a prezentaci projektu. Rádi bychom podnikli exkurzi do českého parlamentu i do zahraničí.
Předpokládá se práce ve dvoučlenných týmech s výjimkou diplomního projektu.
Téma je vypsáno jako ateliér občanská stavba (ATOS), soubor staveb (ATSS), volné zadání (ATVZ), volitelný ateliér (ATV) a diplomní projekt (DP).
Lávky do Krkonoš vol. 2
LS 2023
Pouze pro zkušené, odvážné a odolné!
V tomto semestru se pokusíme navázat na předchozí úspěšné design-build projekty našeho ateliéru. Mezi naše 1:1 projekty patří lávka přes Hlubokou strouhu (realizace 2018), útulny Kømen a Atüln (realizace 2019), libčický Stožár (realizace 2019) i 3 posedy mezi Libčicemi nad Vltavou a Turskem (realizace 2021).
Stejně jako ostatní ateliéry Ústavu navrhování II se tentokrát vracíme do Krkonoš a ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP) budeme navrhovat a především realizovat nové lávky přes horské potoky a strouhy.
Předmětem ateliéru je vypracování konceptu nové lávky do fáze detailní studie, rozpracování do prováděcí a výrobní dokumentace, zajištění výroby a nakonec fyzická realizace na piazzetě před fakultou. Doprava na místo určení a osazení budou již v režii KRNAPu (a pod naším dohledem).
Pro toto zadání hledáme studenty, kteří se nebojí papíru a tužky, ale ani vrtačky, kladiva, bláta a sněhu. Studenty, kteří si chtějí ušpinit ruce fyzickou prací a jsou připraveni v týmu spolupracovat na přípravě a realizaci skutečné stavby.
Téma je vypsáno jako realizační ateliér (ATRN).