Výstava studentských projektů ze spolupráce Ústavu urbanismu FA ČVUT, TU Dresden a TU Krakov. Urbanisticko-krajinářské řešení rozsáhlého území v blízkosti historického centra města.
Místo
6. NP
Tématem urbanismu je primárně fyzická struktura osídlení, cílem organické provázání hmoty, prostoru a dějů a úhelným kamenem veřejný prostor. Výuka urbanismu probíhá od druhého do pátého ročníku v rámci řetězu předmětů, který učí porozumět urbanismu na principu předmět – příčiny – proměny – proces.
Nejbližší události
Čt 7/11 17:00 - 7/11/2024 18:00
Vernisáž výstavy Hledání vize pro poloostrov Ostragehege v Drážďanech
Zprávy
PŮVOD A ATRIBUTY PAMÁTKOVÝCH HODNOT HISTORICKÝCH MĚST ČESKÉ REPUBLIKY
PROJEKT FINANČNĚ PODPOŘENÝ Z PROGRAMU APLIKOVANÉHO VÝZKUMU A VÝVOJE NÁRODNÍ IDENTITY ČESKÉ REPUBLIKY MINISTERSTVA KULTURY ČR - NAKI II, 2016 - 2020
Ústav urbanismu zabezpečuje výuku tří předmětů v bakalářském studiu, čtyř předmětů v magisterském studiu a jednoho předmětu v doktorském studiu:
- v předmětu U1 (typologie prostředí) jde o schopnost profesionálně uchopit prostředí sídel a naučit se „jazyku“ architekta-urbanisty,
- předmět U2 (vývoj) je koncipován jako výklad vývoje osídlení a jeho forem,
- předmět U3 (teorie) učí porozumění vztahům mezi příčinami a důsledky rozvoje společnosti, měst a obcí,
- předmět U4 (navrhování) provádí studenty procesem realizace myšlenky a jejím průmětem do struktury hmoty, prostoru a dějů,
- předmět U5 (soubory staveb) je místem pro důsledné poznávání typologie a vztahů v relativně homogenních celcích,
- předmět U6 (tendence) je koncipován jako otvírání aktuálních témat a učení se schopnosti je uchopit,
- předmět U7 (procesy) uvádí studenty do světa reálných vztahů při stavění měst a jejich částí.
Součástí ústavu jsou čtyři návrhové ateliéry, které pracují na architektonických a urbanistických tématech ve všech měřítcích vystavěného prostředí, od sousedství a detailu veřejného prostoru až k velkým plánovacím koncepcím. Kromě výuky zajišťuje ústav také intenzivní vědeckou a výzkumnou činnost a v jejím rámci i školení doktorandů. Každých 14 dní probíhají tzv. Dokkluby, na nichž doktorandi prezentují dosavadní výsledky své práce a diskutují podstatná témata.
Od roku 2015 pracuje ústav na rozsáhlých výzkumných projektech, např. v oblasti metodiky zadávání územních plánů nebo urbanistickém kontextu péče o památkově chráněné části měst. Samozřejmostí práce ústavu jsou projekty v rámci studentské grantové soutěže a studentských vědeckých konferencí. Od roku 2010 probíhá v gesci ústavu urbanismu na Fakultě architektury workshop City Development – série přednášek a nácviku praktických aplikací základních dovedností nutných k přípravě, koncipování a koordinaci rozvoje měst a stabilizovaných urbánních struktur. Ústav urbanismu pořádá každý rok pracovní a programovou konferenci Inventura urbanismu na aktuální témata v oblasti urbanismu, plánování, projektování a stavění sídel.