Zprávy

Fakulta architektury ČVUT sklidila bohatou úrodu cen v XXVII. ročníku Grand Prix Architektů

Jednoznačný úspěch v podobě vítězství, dvou dalších cen a tří čestných uznání zaznamenali pedagogové a studenti Fakulty architektury v soutěži Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu. Vyhlášení výsledků proběhlo ve čtvrtek 8. října 2020 formou on-line videopřenosu z Národní technické knihovny.
Lávka přes Hlubokou strouhu, ateliér Hlaváček – Čeněk, foto Martin Čeněk

Do XXVII. ročníku soutěže pořádané Obcí architektů se přihlásilo 180 staveb realizovaných v loňském roce na území České republiky. Vítěze devíti kategorií z celkem 50 finalistů vybírala mezinárodní porota ve složení Fokke Moerelová, partnerka nizozemského studia MVRDDV, Christian de Portzamparcka, francouzský držitel Pritzkerovy ceny, Pekka Salminen, finský profesor architektury, Tanja Buijs Vitkova, slovenská architektka a Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.

Velká cena pro malé stavby. Tři čestná uznání pro naše studenty

Čestná uznání získaly tři stavby – Kømen – útulna u Balvanového vodopádu, lávka přes Hlubokou strouhu a stožár s výhledem, které realizovali studenti ateliéru Hlaváček–Čeněk FA ČVUT pod vedením svých pedagogů Dalibora Hlaváčka a Martina Čeňka. Design-build projekty, tedy výuka formou „navrhni a postav“, umožňují studentům stavbu vymyslet i vlastníma rukama realizovat. Tato alternativa ke standardnímu vyučování má tradici na předních světových architektonických školách, na ČVUT se jí věnuje Ústav navrhování II.

Hlaváček a Čeněk jsou za inovativní přístup k výuce architektury dlouhodobě oceňováni, naposledy za něj obdrželi zvláštní cenu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje. Své zkušenosti z působení na FA ČVUT i z vlastní tvorby shrnuli v publikaci Učit (udržitelnou) architekturu, která vyšla v roce 2020.

Útulna a lávka jsou součástí několikaleté spolupráce se Správou Krkonošského národního parku, v rámci které studenti a pedagogové postavili do Krkonoš celkem pět lávek a šest nouzových přístřešků. Na stožáru do Libčic nad Vltavou pracoval ateliér Hlaváček – Čeněk se společností Skanska Reality a. s.

Porota Grand Prix Architektů ocenila, jak stavby studentů zasahují do krajiny a obohacují ji o současnou architekturu. Dan Merta vyzvihl, že se studenti dokáží zaměřit na detail a přinášejí kvalitu, kterou česká krajina potřebuje.

Kømen– útulna u Balvanového vodopádu

Pedagogické vedení: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk
Autorský tým: Julie Kopecká (autorka konceptu), Anna Blažková, Erik Ebringer, Michael Košař, Michaela Křižáková

Kømen je jednoduchý přístřešek, útočiště pro turisty před nepřízní počasí. Inspirací pro tvar bylo umístění nedaleko Balvanového vodopádu v Krkonoších, do kterého byl ještě nedávno vklíněn velký kámen. Kámen je v konceptu vnímán jako nedílná součást struktury hor, podklad, který zachytává život a v průběhu času se mění. Nepravidelná, ale kompaktní struktura útulny vytváří pocit bezpečí a úkrytu, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím.

Lávka přes Hlubokou strouhu

Pedagogické vedení: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk

Autorský tým: Tomáš Minarovič (autor konceptu), Michal Bílek, Jan Binter, Tereza Chvojková, Ondřej Králík, Matěj Kulhavý, Petra Lávová, Eliška Müllerová, Pavel Struhař

Lávka se nachází v Krkonoších na úbočí Stohu, v místě, kde Hlubokou strouhu překonává modrá turistická stezka, vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Klínové Boudy. Její tvar vychází z terénní konfigurace žlabu vytvořeného Hlubokou strouhou a z pohybu návštěvníků. Svou křivkou vytváří pokračování současné cesty a podporuje plynulost chůze. Podél stezky se nachází minimum míst k odpočinku. Lávka proto nabízí posezení s výhledem díky navržené lavičce, která se obrací směrem do údolí.

Stožár s výhledem

Pedagogické vedení: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk

Autorský tým: Kristýna Rejsková (autorka konceptu), Tereza Čechová, Adam Hofman, Filip Hutera, Lenka Lenčéšová, Jana Sedlická, Sylvie Tesková, Kryštof Vicherek, Anna Vopařilová

Stožár s výhledem je drobná intervence v krajině. Nachází se v Libčicích nad Vltavou, v místě budoucího parku Na Cihelce. Je iniciačním bodem, zásahem, který má pozvednout význam místa, prvním stavebním počinem v území, které se má v budoucnu ze zanedbaného místa změnit na park.

Ceny pro architekty, kteří u nás vyučují

Hlavní cenu porota udělila týmu Atelier bod architekti, v němž působí také dlouholetý pedagog Ústavu navrhování I Vojtěch Sosna. Vítězný projekt Městské haly v Modřicích je podle předsedkyně poroty Fokke Moerelové souborem elegantních a střízlivých staveb, které nekřičí do veřejného prostoru, ale zvou lidi dovnitř. Slouží nejen jako sportoviště, ale i jako komunitní centrum. „Hala byla vytvořena s láskou, citem pro detail a použité materiály,“ říká o stavbě porotkyně.

Cenu za architektonický design a rekonstrukci získal MC Ateliér, v němž pracuje Pavla Melková, jež přednáší na Ústavu nauky o budovách, a Miroslav Cikán z Ústavu navrhování I. Společně vytvořili návrh památníku Jana Palacha ve Všetatech. Podle porotce Dana Merty se architektům úspěšně podařilo transformovat velkou bolest novodobých českých dějin do architektury a vytvořit architektonický skvost, který divákům umožní vnímat dějiny prostřednictvím architektury. „Nevznikl monument ani pomník, ale drobnější architektura, která ukazuje na citlivý filosoficko-architektonický přístup tohoto ateliéru“, dodává Dan Merta.

Cenu za rekonstrukci obdržel Štěpán Valouch, který na Ústavu navrhování II vede druhým rokem vlastní ateliér. Pro soutěž zpracoval společně s Jiřím Opočenským v jejich ateliéru ov-a projekt rekonstrukce sídla firmy LASVIT.

Další podrobnosti o oceněných najdete na stránkách soutěže. Vedle Národní ceny za architekturu se každoročně uděluje také Česká cena za architekturu, kterou od roku 2016 pořádá Česká komora architektů. O tu letos soutěžilo 192 projektů, vítěz by měl být oznámen v listopadu 2020.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.