Místo (posledního) rozloučení
LS 2023
Zadání
Dokážeme nalézt nové důstojné formy a prostory posledního rozloučení a trvalého spočinutí? Jak vnímáte pro smuteční obřady běžné sakrální budovy nebo civilní stavby smutečních síní a krematorií? Hřbitov jako dům živých? Je alternativní pohřbívání do země v krajině či na zahradě, tj. mimo pohřebiště, či kompostování mrtvých těl novou a správnou?
Těšíme se na Vaše návrhy, kterými budeme hledat odpovědi.
Vedle filozofa Vladana Klementa a konzultantů BIMu Ivany Vinšové a Martina Rosy budeme v průběhu semestru mít možnost konzultací s Tomášem Kotrlým, který se na pohřebnictví specializuje. Krajinné prvky s Vámi bude oponovat Stanislav Hybler.
Nově zavádíme "hosta ateliéru", kterým bude Radek Šíma z Ateliéru 6, autora oceňované smuteční síně v Turnově. Radek Šíma bude jako kritik na ateliérových prezentacích.
Na tomto odkazu najdete formulář pro zjištění zájmu. Přihláška do ateliéru bude řešena osobně až po prezentaci ústavů.
Realizační projekt rodinného domu
LS 2023
Zadání
MAGISTERSKÝ KONSTRUKČNÍ ATELIÉR
Studenti samostatně zpracovávají své vlastní reálné zadání pod vedením TOMÁŠE KLANCE, nebo jim je zadání přiděleno vedoucím ateliéru. V případě většího domu, nebo v případě, že studenti navrhnou dům a pak i interiér do celé stavby, je možno práci zpracovávat i ve dvojici.
a, RODINNÝ DŮM
Návrh nízkoenergetického / pasívního rodinného domu pro individuálního klienta na konkrétním pozemku. Návrh se zpracuje od arch. studie až po prováděcí dokumentaci včetně profesí a návrhu interiéru vybrané části stavby.
b, STAVEBNÍ ÚPRAVY A INTERIÉR BYTU
Stavební úpravy a návrh interiéru celého bytu předpokládá, že se bude jednat o rekonstrukci bytu v reálném činžovním či panelovém domě, viladomě či developerské projektu.
Klademe důraz na multioborové řešení, práci je možno využít i v dalších předmětech magisterského studia například PS6 a dalších. Práce bude vždy důsledně řešená jako opravdu reálný projekt se vším všudy. Kromě vypracování architektonické studie a prováděcího projektu včetně profesí v duchu vyhlášky 499/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů jsou studenti v průběhu práce konfrontováni s množstvím reálných praktických dovedností, bez kterých se neobejdou ve své budoucí praxi. Mimo jiné: jak se prezentovat a získat svoji první zakázku, jak komunikovat s investorem, jaké mu klást otázky, aby začínající architekt získal jeho důvěru a udržel svoji pozici hlavy celého procesu navrhování a realizace stavby, jak správně zvolit velikost domu v souvislosti s očekávanou cenou a standardem vybavení, jak číst designové detaily referenčních staveb a jak se z nich poučit a využít je pro svoji práci a mnoho dalšího.