Ateliéry

Ateliér Tesař–Barla

A

Místo (posledního) rozloučení

LS 2023

Zadání

Dokážeme nalézt nové důstojné formy a prostory posledního rozloučení a trvalého spočinutí? Jak vnímáte pro  smuteční obřady běžné sakrální budovy nebo civilní stavby smutečních síní a krematorií? Hřbitov jako dům živých? Je alternativní pohřbívání do země v krajině či na zahradě, tj. mimo pohřebiště, či kompostování mrtvých těl novou a správnou?

Těšíme se na Vaše návrhy, kterými budeme hledat odpovědi. 

Vedle filozofa Vladana Klementa a konzultantů BIMu Ivany Vinšové a Martina Rosy budeme v průběhu semestru mít možnost konzultací s Tomášem Kotrlým, který se na pohřebnictví specializuje. Krajinné prvky s Vámi bude oponovat Stanislav Hybler.

Nově zavádíme "hosta ateliéru", kterým bude Radek Šíma z Ateliéru 6, autora oceňované smuteční síně v Turnově. Radek Šíma bude jako kritik na ateliérových prezentacích.

Na tomto odkazu najdete formulář pro zjištění zájmu. Přihláška do ateliéru bude řešena osobně až po prezentaci ústavů.

B

Realizační projekt rodinného domu

LS 2023

Zadání

MAGISTERSKÝ KONSTRUKČNÍ ATELIÉR

Studenti samostatně zpracovávají své vlastní reálné zadání pod vedením TOMÁŠE KLANCE, nebo jim je zadání přiděleno vedoucím ateliéru. V případě většího domu, nebo v případě, že studenti navrhnou dům a pak i interiér do celé stavby, je možno práci zpracovávat i ve dvojici.

a, RODINNÝ DŮM

Návrh nízkoenergetického / pasívního rodinného domu pro individuálního klienta na konkrétním pozemku. Návrh se zpracuje od arch. studie až po prováděcí dokumentaci včetně profesí a návrhu interiéru vybrané části stavby.

b, STAVEBNÍ ÚPRAVY A INTERIÉR BYTU

Stavební úpravy a návrh interiéru celého bytu předpokládá, že se bude jednat o rekonstrukci bytu v reálném činžovním či panelovém domě, viladomě či developerské projektu.

Klademe důraz na multioborové řešení, práci je možno využít i v dalších předmětech magisterského studia například PS6 a dalších. Práce bude vždy důsledně řešená jako opravdu reálný projekt se vším všudy. Kromě vypracování architektonické studie a prováděcího projektu včetně profesí v duchu vyhlášky 499/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů jsou studenti v průběhu práce konfrontováni s množstvím reálných praktických dovedností, bez kterých se neobejdou ve své budoucí praxi. Mimo jiné: jak se prezentovat a získat svoji první zakázku, jak komunikovat s investorem, jaké mu klást otázky, aby začínající architekt získal jeho důvěru a udržel svoji pozici hlavy celého procesu navrhování a realizace stavby, jak správně zvolit velikost domu v souvislosti s očekávanou cenou a standardem vybavení, jak číst designové detaily referenčních staveb a jak se z nich poučit a využít je pro svoji práci a mnoho dalšího.

Za obsah této stránky zodpovídá: RNDr. Jiří Šrubař, Ph.D.