Ústav památkové péče zve na slavnostní vyhlášení studentské soutěže Cena Břetislava Štorma. Slavnost se bude konat 27. června v 16 hodin v usedlosti Kotlářka.
První psychická pomoci – základní zásady a principy – Dominika Drahovzalová
Přednáška je zaměřena na první psychickou pomoc, jejíž cílem je rychlá emoční stabilizace studenta/ky v krizi tak, aby byl/a schopen dále si pomoci sám/a anebo sám/a vyhledat návaznou pomoc. Během workshopu se seznámite se základními kroky v psychické stabilizaci člověka dle WHO, tedy: Připrav se, Pozoruj, Poslouchej, Propojuj. Přednáška vyloží, jak jednotlivými kroky studenta provést a naopak čemu se vyhnout. Kroky první psychické pomoci budou ukázány na konkrétních příkladech práce se studenty v akademickém prostředí, součástí přednášky budou také kazuistické příběhy s ukázkou možných řešení, dále seznam odkazů na návazné služby duševního zdraví a tzv. ikonografika "Co dělat, když je někomu špatně na duši".
Jak být při studiu v pohodě – Mojmír Mykiska
Workshop prozkoumává důležité téma: Study-life balance. Budeme tedy rozebírat, jak to udělat, aby člověk zvládl studovat a u toho si udržet zdravý životní styl. Probereme si 4 klíčové oblasti, které mají na naši duševní pohodu vliv (Oblast fyzická, psychická, sociální a spirituální). Společně budeme diskutovat, jak zacházet s naším časem, aby vedl k naší spokojenosti. Probereme si základy time-managmentu a každý z nás si naplánuje svůj ideální týden.
Spolek posluchačů architektury vás srdečně zve na jedinečnou akci s tématem "Samoobsluha", která proběhne ve čtvrtek 10. října 2024 v úl Ďáblice. Připravte se na večer plný hudby, grilování a volné zábavy – vezměte si něco na gril, zahrajte si deskovky nebo pinec, a hlavně si užijte atmosféru po svém!
První psychická pomoc aneb když duše bije a poplach – Klára Neumannová, Dominika Drahovzalová
Snadno vás zaskočí akutní emoční projevů studentů/tek jako je pláč, vztek anebo úzkost? Nejste si jisti, jak studentům/kám správně pomoci a přitom neuškodit? Připravíme vás na to, jak takové krizové projevy zvládnout u druhých a zároveň opečovat sebe sám/a. Seminář bude rozdělen na dvě časti: 1. první psychická pomoci druhým, 2. sebepéče aneb jak se z toho nezbláznit.
V první části workshop vysvětlí, co krizi v životě studentů/tek spouští a jak ji zažívají v rovině chování, myšlení a emocí. Osvětlí nejen rizika psychické krize ale také příležitost, kterou toto narušení psychické rovnováhy přináší. Pozornost bude věnována také vyrovnávacím mechanismům studentů, ať už vědomým či nevědomým a rozpoznání, kdy je postižený schopen zvládnout krizi sám, a kdy je třeba odborná pomoc.
Druhá část workshopu se zaměří na tzv. selfcare tedy postupy práce se sebou tak, aby nás emoční projev druhé v tu chvíli nepřekvapil a byli jsme schopni reagovat pohotově a zároveň se nechávali takovýmito stavy zahltit. Tato část bude proložena praktickými nácviky práce se sebou. Tématem budou také hranice při práci se studenty/kami v krizi a jejich zdravé nastavení.
Workshop bude proložen kazuistickými příběhy a nácvikem v rámci modelových situací. Součástí workshopu budou také odkazy na následné služby a vysvětlení celého systému pomoci člověku v krizi. Dále také ikonografika "Co dělat, když je někomu špatně na duši".
Jak efektivně pracovat se zpětnou vazbou – Barbora Káchová
Tento workshop se zaměřuje na rozvoj klíčových dovedností studujících v oblasti přijímání a efektivního využívání zpětné vazby. Účastníci a účastnice získají hlubší porozumění rozdílům mezi konstruktivní a nekonstruktivní zpětnou vazbou a naučí se, jak s oběma typy zpětné vazby zacházet. Studující prozkoumají své osobní zkušenosti se zpětnou vazbou prostřednictvím praktických cvičení a skupinových diskuzí, a budou mít možnost sdílet vlastní pohledy a získat nové perspektivy od svých kolegů.
Workshop je ideální pro studující, kteří chtějí posílit své schopnosti v oblasti osobního a profesního rozvoje, a kteří si uvědomují, že zpětná vazba je klíčovým nástrojem pro neustálé zlepšování a růst. Díky tomuto workshopu budou účastníci a účastnice lépe připraveni čelit výzvám v akademickém prostředí i v budoucí profesní kariéře, a to prostřednictvím konstruktivního přístupu ke zpětné vazbě.
Studentský workshop, honorovaný 2 kredity, se zaměřuje se na spolupráci studujících z oborů architektury, designu a krajinářské architektury. Hlavní organizátor filosof Vladan Klement má roli nestranného pořadatele a spojuje všechny tři obory pod společnou vizí, jež přesahuje pouhý architektonický návrh. Studujícím budou s návrhy pomáhat/konzultovat zástupkyně všech tří studijních oborů: Šárka Malošíková za architekturu/urbanismus, Zuzana Štemberová za krajinářskou architekturu a Jitka Aslan za design.
Hlavním cílem je nejen zlepšit blátivou cestu, která spojuje Fakultu architektury s Národní technickou knihovnou, ale také podnítit hlubší zamyšlení nad veřejným prostorem, jeho významem pro komunitu a důležitostí občanské participace.
Podmínky účasti
Přijď na první kick-off meeting v pátek 11. 10. 2024 v 14:00, akvárium číslo 152.
Vytvoř tým, ve kterém budou zastoupeny jednotlivé obory FA (architektura, design i krajina). Pokud nikoho nemáš, můžeš se předem zaregistrovat ZDE nebo to nechat na první setkání.
Pro více info klikni SEM. Celkem se uskuteční tři setkání.
Jana Bukačová: Drobná architektura ve veřejném prostoru
Jaká je role drobné architektury a designu ve veřejném prostoru? Zaměříme se především na poválečnou typologii objektů jako jsou zastávky, altány, stánky, trafiky, lavičky, odpočinkové kouty, telefonní budky či drobný městský mobiliář vznikající mezi lety 1948 až 1989. Ukážeme si jejich proměny a četné varianty.
Studující prezenčního studia Fakulty architektury ČVUT jsou rovněž zváni a mohou přednášky navštěvovat volně.
Památky 2024: Aliaa AlSadaty – Rehabilitation and adaptive reuse of historic bridges
Docentka Aliaa Alsadaty z Faculty of Engineering, Cairo University se ve své přednášce zaměří na kovové mosty 19. a počátku 20. století v Egyptě. Ten jako první v Africe a na Blízkém východě zavedl železnici a na přelomu 19. a 20. století zde bylo postaveno několik mostů přes Nil. Přednáška sleduje cestu dvou historických kovových mostů v Egyptě od jejich vzniku přes demolici až po jejich opětovné využití. Prezentace poukazuje na snahy zabránit úplné ztrátě zmíněných mostů, ale zároveň vyzývá k vytvoření komplexního systému ochrany historických kovových mostů.
Termín pro podání žádosti o mobilitu v letním semestru 2024/25 je 15. 10. 2024.
Vyjet můžete např. na studijní pobyt na některou z rakouských univerzit zapojených do programu v nabídce na webových stránkách Domu zahraničních služeb.
Zveme na přednášku Petera Sappa, hostujícího profesora z ateliéru querkraft na téma emotional sustainability. 17. 10. 2024 od 18 hodin v přednáškové místnosti 155 – Gočár.
"We try to design buildings that are loved, because only such architecture will be cared for and live for a long time."
V akademickém roce 2024/2025 je querkraft hostující ateliérem na FA. Jejich působení získalo čestnou záštitu Rakouského velvyslanectví v Praze.
Rakouské architektonické studio querkraft má za sebou od založení v roce 1998 na 100 projektů a realizací v Rakousku i v zahraničí. Patří mezi ně například budova muzea Liaunig, rakouský pavilon na EXPO v Dubaji, inovativní obchodní dům IKEA ve Vídni, soubor městského sociálního bydlení HAK nebo dostavba univerzitního kampusu v Linci.
Studio získalo mnoho prestižních ocenění, nominaci na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award, rakouskou Staatspreis Architektur, Cenu města Vídně nebo ocenění za udržitelnost za první IKEA bez aut ve Vídni a rakouský pavilon pro světovou výstavu Expo v Dubaji. Ateliér také zastupoval Rakousko v roce 2004 na Bienále v Benátkách. Práce querkraft byly publikovány v odborných časopisech a prezentovány na mezinárodních výstavách v Benátkách, Tokiu, Šanghaji, Lublani, Bostonu, Bristolu a dalších městech. Krédem kanceláře je přátelství, respekt a radost z práce.
Podělíme se s vámi o čerstvou zkušenost s měsíčním provozem pilotního Adventure Playground Na Kocínce, nabídneme vám metodickou podporu a společně založíme odbornou platformu pro Adventure Playground u nás v České republice. Bunkry, lodě, houpačky, auta, skrýše, prolézačky, lanovku, teepee… postavily děti na historicky prvním dobrodružném hřišti v ČR, které pilotně vzniklo v pražských Dejvicích v červnu 2024.
Je to možné, funguje to a další hřiště vznikají. Jak na to? Jak postupovat? A jak přenést koncept Adventure Playground i do vašeho města?