Ateliéry

Čtvrtek 4.2. v 15:00 h
Úterý 9.2. v 17:00 h
Středa 10.2. v 15:00 h

Vstup do schůzky (MS TEAMS)

V letním semestru 2021 budou mít studenti ateliéru Veroniky Šindlerové jedinečnou příležitost podílet se na hledání nové podoby Radlického údolí a území okolo plánované Radlické radiály.

Jedná se o jeden z prioritních a dlouho nevyřešených úkolů rozvoje městské části Praha 5. Studentské práce Ateliéru Šindlerová budou podkladem pro formulaci požadavků na zpracování Územní studie Radlického údolí. Její pořízení plánuje Praha 5 v druhé polovině roku 2021. Konzultací a průběžných prezentací se budou pravidelně účastnit zástupci Prahy 5, kteří budou studentům poskytovat cenné připomínky a rady k jejich práci!

Pás území mezi Smíchovským nádražím, Radlicemi, Jinonicemi, Novými Butovicemi a Zličínem je dlouhodobě urbanisticky silně nestabilizovaný a vytváří jizvu na tváři jinak velmi atraktivního jihozápadního sektoru Prahy. Město se sem obrací zády. Je to chaotická a neuspořádaná periferie plná kontrastů a protikladů. Rozsáhlé uzavřené průmyslové a skladové areály se tu střídají s nahodile roztroušenými nejmodernějšími kancelářskými developmenty (sídlo ČSOB v Radlicích, Waltrovka, Office park Nové Butovice ad.), unikátně zachovalými historickými vesničkami (Staré Butovice, Staré Jinonice, Staré Lužiny), nákupními centry, fragmenty blokového města 19. století, okraji sídlišť i útulnými vilovými čtvrtěmi. To vše je přitom dobře obsloužené metrem, částečně tramvají (jejíž prodloužení dále na západ se plánuje) a také vlakem. A obklopené řadou unikátních přírodních území, Dívčími hrady, Prokopským a Dalejským údolím, Vidoulí či Přírodním parkem Košíře-Motol.

Území má velký potenciál stát se plnohodnotnou atraktivní součástí Prahy. Má šanci propojit vše krásné a hodnotné, co dnes naopak rozděluje.

Studenti společně ve skupině podrobně zanalyzují řešené území. Potom si každý ze studentů zvolí část území, která ho nejvíce zaujme a navrhne revitalizaci a rozvoj jeho urbanistické struktury. Výsledkem bude koláž jednotlivých dílčích řešení, která poskládá dohromady návrh urbanistické struktury celého území.

Více informací a přihlášky:

veronika.sindlerova@fa.cvut.cz

Zadání pro studenty modulu: Milovice-Lysá nad Labem

LS 2021

V novém běhu modulu, který začíná letním semestrem 2021, se budou studenti Modulu prostorové plánování zabývat budoucností rozvoje prostoru Lysá nad Labem – Milovice. Území leží kousek za Prahou, je dobře dostupné vlakem z centra Prahy a poskytuje velmi atraktivní zázemí pro klidné bydlení v dotyku s přírodou. Jakou má toto území budoucnost? Co může současným i budoucím obyvatelům nabídnout? Jak může urbanismus měst a utváření okolní krajiny přispět k atraktivitě obou měst?

Stále ještě máte šanci stát se studenty Modulu prostorové plánování. Zápis probíhá až do 31. 1. 2021

Bližší informace zde

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Irena Šestáková