vážení studenti, přihlašujte se do studia podle oficiálního systému na webových stránkách fakulty.
kromě toho nám jako podklad pro rozhodování o vašem výběru zašlete, prosím, jednu stranu A4 v PDF, formát na šířku, s informacemi o vás a vašich projektech, které nás budou inspirovat. maximálně 5 obrázků a maximálně 30 vteřin textu k přečtení. toto podání se netýká studentů, kteří byli v našem ateliéru v minulých semestrech a tuto stránku A4 již odevzdali.
děkujeme. zašlete nám prosím toto PDF do 7. září 2025 na adresu michal.volf@fa.cvut.cz
living factory
ZS 2025
ateliér querkraft pokračuje v sérii úkolů, které se zabývají transformací/konverzí stávajících objektů. naším cílem je, aby se studenti naučili využívat stávající zdroje obzvláště kreativním způsobem.
tentokrát se jedná o největší budovu ve vídni, co se rozlohy týče. obrovská hala o rozměrech 800 x 150 m je prázdná. gigantická výroba automobilů opel na tomto místě je již minulostí. co by se mělo stát s existujícími halami nyní?
úkol je jako symbol transformace našeho hospodářství. pryč od světa přizpůsobeného automobilům směrem k něčemu, co je zaměřeno na člověka, živé, ekologické a zelené.
v zimním semestru bude zpracována pouze část řešeného území. ústředním prvkem bude prodloužení linky metra a návrh budovy sloužící jako centrální uzel dalšího rozvoje. tento objekt (se stanicí metra) se stane výchozím bodem pro přestavbu celého areálu (hybridní objekt, který může zahrnovat různé funkce – bydlení, práci, výrobu, dopravu, volný čas, kulturu atd.).
jak je u nás v ateliéru zvykem, bude se diskutovat o tom, co lidé potřebují, co město potřebuje, co je pro toto místo správné.
ve druhém semestru budeme pracovat s celým areálem bývalých továrních hal.