Ateliéry

Ateliér Šestáková–Dvořák

Architektura staveb pro sociální služby neupřednostňuje vizuální atraktivitu před funkčností a účelností. Přístup k jejímu navrhování vyžaduje pokoru a vědomí sociálního závazku vůči uživateli.

Architektura je péčí: o místa, s nimiž interaguje; o lidi, které ovlivňuje; o budoucí generace.

Architektura je silou schopnou ovlivňovat a být ovlivňována.

• Usilujte o inkluzivní, spravedlivější a udržitelnější budoucnost v architektuře.
• Navrhujte prostředí, které lidem nebrání v sebeurčení.
• Každodenní prostorové zkušenosti považujte za cenný zdroj znalostí.
• Nebojte se posouvat hranice a zastaralá řešení podrobte kritice.

Jako jediný ateliér na Fakultě architektury ČVUT se systematicky a dlouhodobě zaměřujeme na stavby pro sociální služby, inkluzi a bezbariérovost. Těmito tématy se zabýváme jak v teoretické rovině, tak ve výzkumných projektech. Každý semestr se studenti zapojují do projektů, které těsně propojují praxi, výzkum a výuku.

Studenty vedeme k rozvoji individuálního a kritického postoje, s důrazem na sociální, společenské a generační souvislosti v návrhovém procesu.

Při konzultacích se soustředíme na budování pevného koncepčního základu, dispoziční a provozní funkčnosti, nikoli na vštěpování našich osobních preferencí. Strukturovaný mix konzultací a tematických prezentací je pilířem naší pedagogiky, podporující kritické myšlení a výměnu názorů.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Irena Šestáková