Zprávy

Ekologie I přivede na FA ekonoma Tomáše Sedláčka

Nejznámější český ekonom současnosti Tomáš Sedláček, LCA specialista Vladimír Kočí nebo na pařížské Université de Cergy-Pontoise působící Richard Železný, to jsou pro tento akademický rok noví přednášející předmětu Ekologie I. Přednášky se konají každé pondělí zimního semestru od 9.00 hodin v přednáškové síni 105 Kotěra a jsou přístupné veřejnosti.

Předmět Ekologie I se zabývá ekologickou problematikou související se stavěním, respektive s udržitelnou architekturou a sériovým designem. Výuka postupuje od obecných principů ke konkrétním řešením. Část přednášek je v režii pedagogů FA ČVUT, témata přesahující profesi architekta vykládají přední experti z praxe. Garantem předmětu je Zdeněk Zavřel.

Do ekonomie architektury letos uvede studenty filosofující ekonom, autor mezinárodního bestselleru Ekonomie dobra a zla a někdejší poradce ex-prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček. Tento dnes hlavní makroekonomický stratég ČSOB je vyhledávaným komentátorem a diskutérem na světových univerzitách, konferencích a v médiích.

„Ekologie je téma od architektury, krajiny a designu naprosto neoddělitelné. Je to věda, která je ze své povahy multidisciplinární. Proto jsme posílili přednášející o další vynikající odborníky, inspirativní osobnosti, které nabídnou našim studentům vhled na téma ekologie z různých perspektiv,“ vysvětluje vedoucí ústavu Dalibor Hlaváček.

Jeho slova potvrzuje fakt, že od roku 2010, kdy předmět Ekologie I na FA vznikl, je jedním z jeho přednášejících ekolog, publicista a politik Bedřich Moldan, první československý ministr životního prostředí a významný aktér při tvorbě české ekologické legislativy.

Po roční pauze se s přednáškou o technickém konceptu domu vrací fanoušek architektury, projektant a energetický specialista Jan Žemlička. Mimo jiné konzultant energetického konceptu budov jako Národní technická knihovna nebo centrála ČSOB v Radlicích.

O recyklaci a LCA (Life Cycle Assesment) bude přednášet děkan Fakulty technologie ochrany prostředí na VŠCHT Vladimír Kočí, který je odborníkem na metodu posuzování životního cyklu a nově také pedagog Ústavu designu FA.

Z Paříže, kde působí coby odborný asistent na Université de Cergy-Pontoise, přijede o dostupnosti a dopravě přednášet dopravní inženýr, specialista v oblasti vztahů dopravy a urbanismu Richard Železný. O jeho vášni vypovídá jeho emailová adresa trambus@...

Program

ÚVOD, 23. 9. Dalibor Hlaváček, Zdeněk Zavřel
SVĚTOVÁ KOMUNITA,  30. 9. Bedřich Moldan
KRAJINA A ZELEŇ, 7. 10. Vladimír Sitta
UDRŽITELNÉ MĚSTO, 14. 10. Karel Maier
ARCHITEKTONICKÝ KONCEPT DOMU, 21. 10. Martin Čeněk
PRODUKTOVÁ EKOLOGIE, 4. 11. Vladimír Kočí
MATERIÁLY, 11. 11. Dalibor Hlaváček
TECHNICKÝ KONCEPT DOMU, 18. 11. Jan Žemlička
ZDRAVÝ DŮM, 25. 11. Kateřina Rottová
DOSTUPNOST A DOPRAVA, 2. 12. Richard Železný
EKONOMIE, 9. 12. Tomáš Sedláček
EXKURZE, 16. 12. Dalibor Hlaváček

Kompletní sylabus Ekologie I na stránkách předmětu.

Grafika plakátu Matěj Činčera

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.