„fenomén VODA”
ZS 2024
Nejde nám o striktní (formalistní) splnění zadání navržením či redesignem již stávajícího produktu …….
U studentů, kteří se rozhodnou tento semestr strávit v atelieru Karel očekáváme širší intelektuální přesah, kdy je možné pojem “voda” formálně (koncepčně) pojit v širší filozofické rovině i s výstupem, který může být pouhou metaforou, kdy nebudete omezeni zaměřením, formou či materiálovou a technologickou rozvahou. Budeme se soustředit na výběr cílové interakce Vašeho konceptu s konkrétní uživatelskou skupinou a konkrétní problematikou či prostorem, v rámci kterého, bude Váš projekt komunikovat. Studentům umožníme volnější přístup v procesu navrhování a podpoříme, po konzultaci, i případné umělecké/volné formy daného konceptu. Podpoříme mezifakultní a mezioborovou spolupráci….
„MOŽNÉ SMĚRY INTERAKCE” (Zadržování vody ve městě a krajině, odpovědné hospodaření, deficit vody, transport vody, filtrace, voda jako hmota a součást artefaktu, site specific a komunikace s konkrétním prostorem, terapeutický kontext, transparentnost a pohyb, protiklad, čas, metafora……)
„USE CASE” (site speciffic, artefakt, design-help / zdravotní či terapeutická pomůcka, produkt, experimentální koncept, grafický či multimediální design, sklo….).
Semestr bude doplněn krátkými workshopy, vedenými lektory, doktorandy a specialisty na dané téma které budou mít přímou vazbu na semestrální zadání. Podpoříme kontinuitu projektů realizovanými s partnery ČVUT – FBMI a FEL(HCI) a VŠCHT…
Výstupem semestru bude souhrnná zpráva v předepsaném formátu a model či funkční prototyp. Rozsah semestrálního zadání bude přizpůsoben s ohledem studovanému stupni (BC/MAG).
“Opakem světla je temnota, která povstala z vodního principu.”- František Bardon