15111

Ústav výtvarné tvorby

Všechny publikace

6 výsledků

Autoři
Kloda, M. - Červinková, E.
Rok
2018
Podkategorie
Článek
Související lidé
Anotace
Úspěšná města dnes vytvářejí pomyslnou síť stability a kontinuity na kontinentu. Jsou přirozenými centry takzvaných funkčních metropolitních regionů. V současných podmínkách „tekuté modernity“ jejich vliv a význam dokonce překračují administrativní hranice regionů nebo zemí. Jedním z takových měst je i Praha. Ta se v českém direktivně nastaveném systému správy neobejde bez spolupráce a vstřícnosti ze strany vlády. Bez systematického propojováníní přímých a nepřímých plánovacích nástrojů a celkové úpravy stavební legislativy. To všechno jsou složité a dlouhodobé cíle. Češi nejsou zvyklí příliš demonstrovat, takže stanové protesty za dostupné bydlení jako v Izraeli nás nejspíš nečekají. Spíš to vypadá na dlouhodobé stagnování nebo pozvolný úpadek naší jediné metropole, ze kterého by mohly profitovat menší města v regionu. Pokud jsou na to připravena.
Autoři
Stejskalová Skoumalová, L. ed.
Rok
2018
Podkategorie
Sborník
Autoři
Stempel, J. - Brachtl, D. - Tesař, J., - Dolejšová, K.
Rok
2015
Podkategorie
Anotace
In Skici – Sketches, fifty Czech architects reveal the most personal aspects of their work – their first ideas in the form of sketches, reproduced with references to the buildings for which they were made. In addition, all the contributing architects have written short texts explaining what the act of sketching means to them. The diversity of the drawings and the book’s professional graphic design offer a unique documentary witness to the state of Czech architecture while also revealing the human side of the architectural profession. The book is intended not just for architects, but for all “cultured” people. Inside, you will find the names of not only famous Czech architects such as Mirko Baum, Jan Bočan, Eva Jiřičná, Jan Kaplický, Ladislav Lábus, Josef Pleskot, Martin Rajniš, Vladimír Sitta, Alena Šrámková, David Vávra and Zdeněk Zavřel, but also many others. V knize Skici – Sketches odhaluje padesát českých architektů to nejosobnější ze své tvorby – první ideje ve formě skic. Všechny osobnosti navíc i v krátkých textech vysvětlují, co pro ně skicování znamená. Rozmanitost kreseb v profesionálním grafickém zpracování s odkazem na stavby, které z nich vzešly, přináší jedinečný dokument nejen o stavu české architektury, ale odhaluje lidskou stránku profese vůbec. Kniha je určená nejen odborné veřejnosti, ale všem „kulturním“ lidem v Čechách a díky dvojjazyčnému provedení i v zahraničí. Kniha vychází v edici ARCHITEKTURA garantů Prof. Ing. arch. Jána Stempela a Ing. arch. Jana Jakuba Tesaře z Fakulty architektury ČVUT v Praze. V edici doposud vyšly např. bestseller 99 DOMŮ nebo anglická publikace CZECH HOUSES, kterou v současné době doprovází výstava po světových centrech jakými je třeba Londýn Budapešť, nebo Moskva. V knize naleznete nejen ta zvučná jména českých architektů, jako jsou Mirko Baum , Jan Bočan, Eva Jiřičná, Jan Kaplický, Ladislav Lábus, Josef Pleskot, Martin Rajniš, Vladimír Sitta, Alena Šrámková,
Autoři
Fabián, J.
Rok
2006
Podkategorie
Článek
Autoři
Urlich, P. - Ebel, M. - Fanta, B. - Fantová, E. - Filsaková, B. - Florián, M. - Hauserová, M. - Kalina, P. - Kibic, K. - Rykl, M. - Ševčík, O. - Škabrada, J. - Škranc, P. - Vlček, P., - Vorlík, P.
Rok
2003
Podkategorie
Stať ve sborníku
Anotace
The comprehensive subject of the research project comprises 9 parts focusing on either historiography or the study of historical, functional, spatial and building structure of buildings. Twelve staff members of the Institute of the History of Architecture participate in its solution. The topics chosen are in harmony with the specializations of individual research workers and aim at important research trends in the history of architecture and the possibilities of the applications of the results in undergraduate and postgraduate studies.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Ivan Vosecký